PREMIO DOERING

Witamy!

JAK TRANSPORTOWAĆ... CHOMIKA, RYBKĘ I KANARKA?
JAK TRANSPORTOWAĆ... CHOMIKA, RYBKĘ I KANARKA?

JAK TRANSPORTOWAĆ... CHOMIKA, RYBKĘ I KANARKA?

Wielbiciele małych zwierzątek borykają się z tymi samymi problemami co psiarze i kociarze – co zrobić z pupilem w czasie podróży? Jeśli planujecie dłuższy urlop to najlepszym wyjściem jest znalezienie opiekuna dla Waszego zwierzątka – zaoszczędzi mu to wielu stresów. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości polecamy skorzystać z poniższych rad.

Chomik
To małe strachliwe zwierzątko wymaga czułej opieki. Krótkie podróże są stosunkowo łatwiejsze do zniesienia niż te długie. Podczas wycieczki do weterynarza bądź do domu przyjaciela umieść chomika w małym przewoźniku. Możesz włożyć tam trochę ściółki z klatki, by zwierzątko poczuło się bezpieczniej. Podczas krótkiej jazdy nie musisz dawać mu jedzenia i picia – wystarczy, że włożysz mały kawałek marchewki, ogórka albo melona. Woda zawarta w owocu spokojnie wystarczy, by zapobiec odwodnieniu. Zalecane jest również podanie chomikowi jakiegoś małego gryzaczka, by nie nudził się w czasie podróży. Jeśli nie jedziesz z pasażerem, który może trzymać przewożone zwierzątko, zadbaj, by klateczka była dobrze usytuowana i nie przesuwała się w czasie jazdy lub nagłego hamowania.

Długa podróż jest bardziej wymagająca dla Twojego pupila. Musisz postarać się, by zrobić wszystko by złagodzić tę stresującą sytuację. W zależności jak długa jest jazda możliwe, że zwykły nośnik podróżny nie wystarczy i będziesz musiał zabrać całą klatkę. Druciane klatki nadają się do tego najlepiej, bo zapewniają lepszą wentylację. Pamiętaj jednak, by zamieścić tekturową kartkę między siedzeniem samochodu, a klatką – złośliwe chomiczki mogą zacząć skubać tapicerke siedzenia. Plastikowa klatka co prawda zabezpieczy wnętrze samochodu, ale w gorące dni może nagrzewać się i działać jak kuchenka... Podczas długiej podróży niezbędne jest dostarczenie jedzenia i picia. Nie zostawiaj jednak butelki z wodę w klatce – może zacząć przeciekać albo wylać się na wyboistej drodze. Lepiej podawać wodę podczas postojów, gdy zatrzymujesz samochód. Nie wypuszczaj chomika z klatki podczas podróży. Rozważnie korzystaj z klimatyzacji, pamiętaj o utrzymaniu optymalnej temperatury i nie włączaj za głośnej muzyki. Jeśli jedziesz w ciągu dnia, chomik prawdopodobnie będzie spał. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać chomika w samochodzie na noc – szczególnie w bardzo ciepłe i bardzo mroźne dni.

Rybka
Ryby są mniej wymagającymi zwierzętami niż chomiki, jednak i tak powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Z większych niż 5 litrów akwariów najlepiej wyjąć rybkę, te mniejsze możesz zabrać całe ze sobą. Uważaj, by dobrze zabezpieczyć zbiornik – upewnij się, że nie pęknie albo się nie stłucze.  Możesz też umieścić ryby w pojemniku odpornym na pęknięcia. Pamiętaj – w czasie podróży nie wolno karmić rybek. Większość gatunków może obejść się bez jedzenia nawet tydzień, a karma pogarsza jakoś wody.

By woda nie wylała się ze zbiornika możesz zabezpieczyć go plastikową torebką na górze. Pamiętaj jednak, by zbiornik był wypełniony tylko do 1/3 objętości. Zawsze też używaj wody z akwarium. Co 4-5 godzin musisz zdejmować torebkę, by zapewnić dopływ świeżego powietrza.
Nie przepełnij zbiornika rybami. Określone gatunki potrzebują odpowiedniej ilości miejsca.

Rośliny i ślimaki z akwarium możesz przewozić w plastikowych torebkach z małą ilością wody. Jeśli to możliwe zabierz ze sobą jak najwięcej wody z akwarium. Ryba w czasie podróży może się obić i posiniaczyć. Koniecznie zapytaj w sklepie zoologicznym o płynne środki lecznicze. Dobrą inwestycją są także tabletki z tlenem.

Kanarek
Pierwszym poważnym problemem, z którym borykają się posiadacze ptaków jest w czym przetransportować swoje zwierzątko. Na krótkie podróże najlepsze jest ciemne, ciche pudełko. Pamiętaj, by zrobić w nim kilka dziur, które zapewnią dopływ powietrza. Mniejsze pudełka nadają się lepiej – przestraszony ptak nie będzie miał miejsca, by machać skrzydłami, więc ryzyko pokaleczenia się zmniejszy się.W przewoźniku nie umieszczaj grząd lub innych zabawek, ale możesz włożyć mały ręczniczek i trochę ściółku z klatki – znajomy zapach uspokoi Twojego pupila. Podczas krótkich podróży nie musisz dawać mu wody i jedzenia.

Przygotowanie do dłuższych tras wiąże się z innymi metodami. Zakup małą klatkę dostosowaną do przewożenia i usuń z niej wszystkie grzędy. Możesz zostawić zabawki jeśli są przymocowane do ściany i jeśli nie ruszają się. Pojemnik na żywność i wodę wypełnij tylko do połowy i umieść mały ręczniczek w dolnej części klatki, by ptak miał na czym siedzieć. Dodatkowym ręcznikiem możesz przykryć klatkę, by zapewnić mu ciemniejsze, spokojniejsze otoaczenie. Podczas postojów zdejmuj go i pozwól ptakowi się rozejrzeć. Możesz także mówić do pupila w czasie jazdy – znajomy głos będzie go uspokajał.

Pamiętaj, by uzupełniać zbiornik z wodą. Nie każdy ptak je dużo w czasie podróży, ale warto zaopatrzyć się takżę w jedzenie. Klatkę umieść w bezpiecznym miejscu w samochodzie – tak, by nie mogła się przesuwać w czasie jazdy. Odpowiednie zabezpieczenie jej to podstawa, możesz np. zapiąć ją pasami bezpieczeństwa lub zaklinować między dwoma ciężkimi przedmiotami. Zadbaj również o stałą temperaturę w czasie jazdy – ptaki niedobrze reagują na jej zmianę.